Adım Adım İyilik Peşinde Koş

Adım Adım İyilik Peşinde Koş

Uygulama Yürütücüsü

Eker Süt Ürünleri Gıda San ve Tic. A.Ş.

Uygulamanın Özeti

Adım Adım, Türkiye’de yardımseverlik koşusu aracılığı ile bireylerde bağışçılık ve gönüllülük bilincini yaygınlaştırmaya çalışan bir platformdur.

Tamamen bir yurttaş hareketi olarak başlayan ve gönüllüler sayesinde yürütülen bu proje, 2008-2015 yılları arasında 5.500 gönüllünün 8 sivil toplum projesi için 65 bin bağışçının 9.5 milyon TL bağış yapmalarına ve faydası ölçülemeyen bir farkındalık sağlamalarına yardımcı olmuştur.
Adım Adım yönetimi 7-8 yıl içinde edindikleri tecrübe ile bu platformu ölçeklendirmek ve sadece 8 STK için koşan değil Türkiye’deki bütün STK’ların kullanabildiği, sadece 5-6 bin değil yüzbinlerce gönüllünün rahatlıkla yardımseverlik koşusu yapabilecekleri bir platform yapmak istiyorlardı.

Bunun için amaçları dünyanın ilk birden fazla STK’sına destek veren yardımseverlik koşusu odaklı online peer2peer bağış platformunu kurmak için bir projeleri vardı ve kaynak arayışları vardı.

Ana sponsor Eker olarak, New Balance ve Wings for Life kurumlarının da desteği ile bu kaynağı Adım Adım’a sürdürülebilir bir destek vermek için kurguladık.
2015 yılında piyasaya yeni çıkan ve Türkiye’de ilk defa üretilecek olan yüksek proteinli meyveli süzme yoğurtlarımızın gelirinin anlaşılan belli bir kısmını Adım Adım misyonuna yönelik yani sicil toplum kuruluşlarına fayda sağlayacak şekillerde kullanması için karar aldık. Ürün ambalajlarının üstüne ADIM ADIM logosunu koyarak ve altına yazdığımız “Bu ürünü alarak Adım Adım oluşumunun desteklediği sivil toplum kuruluşlarına destek oldunuz” ibaresi ile bu yardımlaşma hareketinin hem geniş kitlelerce duyulmasına destek olduk, hem de Adım Adım oluşumunun desteklediği STK’lara ve projelerine kaynak yaratılmasına destek olduk.

Uygulamanın Ana Amacı

Türkiye’yi her alanda daha güzel bir topluma dönüştürmek isteyen gönüllülerin bir araya geldiği platformu destekleyip, daha fazla insan tarafından fark edilir olmasına ve daha fazla sivil toplum kuruluşuna destek olan bireyler oluşmasına yardımcı olmak.

Uygulamanın Hedefi

Gönüllülüğün ve aktif yurttaşlığın gelişmesi ve bunun sağlıklı yaşam üzerinden kurgulanması.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

1) Ürün ambalajı üstüne AA logosunun konulması
Türkiye’de ilk defa yapılan bu uygulama ile Eker Meyveli Süzme Yoğurt ambalajlarının üstünde bulunan logo sayesinde ürünün ulaştığı geniş tüketici kitlesi bu oluşum ve yardımseverlik koşusu hakkında bilgi sahibi oluyor. Aldığı her ürünle toplam 45 farklı STK ve bu STK’ların projelerine destek oluyor.

2)Dünyanın ilk ve tek yardımseverlik koşusu odaklı birden fazla STK’ya destek veren online kaynak geliştirme platformunun faaliyete geçmesi.
https://ipk.adimadim.org/

Bu platform sayesinde gönüllü koşucular;
Yardımseverlik Koşusu’nun içeriği hakkında bilgi alabilirler.
Projeler arasından kendilerini heyecanlandıran ve destek vermek için adına koşmak istedikleri projeyi bulup, kampanyalarını yaratabilirler.
Anlık olarak kampanyaları adına direk olarak dernek/vakıflara yapılan bağışların miktarını ve sayısını takip edebilirler.
Daha önceki yıllarda Adım Adım bünyesinde gerçekleştirdikleri yardımseverlik koşuları hakkında bilgi alabilirler.
Bu sayede önceki yardımseverlik koşularındaki bağışçıları ile tekrar iletişime geçebilirler.
Yardımseverlik koşusu yapabilmek için neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi alabilirler.
Kendilerine bağış yapan bağışçıları, bağış yaptıkları dernek/vakfın yöneticisinden, anında teşekkür mektubu alırlar.
Kendilerine bağış yapan bağışçıları, bağış yaptıkları dernek/vakıftan otomatik olarak sertifikalarını alırlar.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

• Bu projemiz ile beraber genel merkeziminin olduğu Bursa’da bir koşu organizasyonu yapmaya başladık. EKER I RUN koşusunun amacı “Sağlıklı Yaşam İçin Koş!” mottosu ile kitleleri harekete geçirmek. 4 yıldır yaptığımız ve bundan sonra da her yıl yapılacak olan bu koşumuzun da sosyal sorumluluk ortağı Adım Adım. 2014 yılında 600 kişinin katılımı ile gerçekleşen koşuda 2017 yılında 1800 kişi sağlıklı yaşam için bir araya geldi. Sadece koşmak için değil, alanda yer alan etkinliklere katılmak ve STK’ların kendilerini tanıtmak için hazırladıkları tanıtım çadırlarını incelemek için alanda 3000 kişi bulunuyordu. Bu kişilere STK’lar kendilerini anlatma ve farkındalık yaratma şansı buldular.
• Çalışanlarımız Adım Adım ile yaptığımız bu ortaklıkla yardımseverlik koşusu hakkında bilgi sahibi oldular. Şirket içinden arkadaşlarımız da yardımseverlik koşusu yaparak destekledikleri STK’lar için bağış topladılar. Kendi çevrelerine neden yardımseverlik koşusu yaptıklarını anlattılar.
• Tedarikçilerimiz yardımseverlik koşusu hakkında bilgi sahibi olup, çalışanlarımızın kampanyalarına destek oldular, STK’lara bağış yaptılar.
• Tüketicilerimiz zaten Meyveli Süzme Yoğurt ürünümüzü alarak STK’ları desteklemiş oldular, halen de devam ediyorlar.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Adım Adım Oluşumu, online platformunu faaliyete geçirmeden önce 2008-2015 yılları arasında her yıl ortalama %60 büyümüştür.

Ana sponsor olarak katkıda bulunduğumuz İyilik Peşinde Koş Platformu’na (New Balance ve Wİngs for Life ile) 100 bin TL yatırım yaptık.

Yatırım öncesi 12 ayda Adım Adım sayesinde Türkiye’de 1700 kişi 22 bin bağışçının 3.3 milyon TL bağış yapmasına vesile olmuşlardır.

Yatırımı takip eden ilk senede bu rakam şöyle olmuştur:
3.050 koşucu, 50 bin bağışçının 5 milyon TL bağış vesile olmuşlardır.

Takip eden ikinci 12 ayda bu rakam şöyle olmuştur:
6500 koşucu, 100 bin bağışçının 9.4 milyon TL bağış yapmasına vesile olmuşlardır.
2008-2015 arasında ortalama %60 büyüyen Adım Adım bu yeni platform ile ilk senesinde ve ikinci senesinde gönüllü ve bağışçı sayısında %100, bağış tutarında ise %70 büyüme göstermiştir. Bağış tutarının diğer iki kritere göre daha az artış göstermesi, bağış yapan kitleye beyaz yakanın yanı sıra mavi yakanın da katılması ve ortalama bağışın düşmesidir. Yapılan yatırım daha ilk 2 senesinde 9500 gönüllünün koşarak 150.000 bağışçının 14.4 milyon TL bağış yapmasına vesile olmuşlardır.

Eğer adım adım yatırım öncesi 8 yılda büyüdüğü gibi %60 büyümüş olsa idi bu 2 yılda 7 bin gönüllü 95 bin kişinin 13.5 milyon TL bağış yapmaları anlamına gelecekti.

Bu da yapılan 100 bin TL yatırımın iki yılda extradan 2500 kişiyi koşturarak,50 bin kişinin daha 848 bin TL bağış yapmalarına vesile olmuştur.
Parasal olarak geri dönüşü 2 yılda 8.5 kattır. Sağlık, farkındalık ve bağışçılık kültürü açısından ise geri dönüşün hesaplanması ayrıca bir çalışma gerektirir. KSS projemiz sonucu ulaşılacak nokta bu yatırım yapılmadan ulaşılacak büyüklük ile karşılaştırılmıştır.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

https://www.heroku.com/customers/adimadim

http://www.eker.com.tr/TR/Media/39/Haberler/45/Adim-Adim-Ve-Eker-Simdi-De-Bursae28099da-Iyilik-Pesinde-Kosuyor/

http://www.eker.com.tr/TR/Media/39/Haberler/741/Ekere28099in-Pazarlamasi-Adim-Adim/

http://www.yasamicingida.com/suzme-yogurtta-yeni-kategori/

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Uygulama Yürütücüsü İletişim :