Arkeo-köy Tevfikiye Projesi

Arkeo-köy Tevfikiye Projesi

Uygulama Yürütücüsü

OPET Petrolcülük A. Ş.

Uygulamanın Özeti

OPET’in Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 2006 yılından bu yana yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında “2018 Troya Yılı”nda; Troya ören yerine en yakın yerleşim yeri olan Tevfikiye Köyü’nün fiziksel ve sosyal değişimi sağlandı. Çanakkale Valiliği ile imzalanan protokol ile Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları, figürleri, tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde “arkeo- köy” haline getirildi.

Hatırı sayılır bir turizm potansiyelinin mevcudiyetine rağmen Troya antik kenti ile hemen yakınındaki Tevf-ikiye köyü arasında bağlantı olmadığını gören OPET; tarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Troya ören yerine en yakın yerleşim yeri olan bu köyde fiziksel ve toplumsal iyileştirmeler gerçekleştirmek için harekete geçerek bir proje hazırladı ve uyguladı. Tevfikiye Köyü’nün Troya Antik Kenti’ne yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, hediyelik eşya alışverişinin yapılabileceği ve Troya tarihinden izler taşıyan bir köy haline getirilmesi amaçlandı.

Proje ile bölgede turizm potansiyelinin canlandırılması, köydeki yapıların Troya konseptine göre yenilen-mesi, yol yapımı ve altyapı çalışmalarına destek verilmesi çalışmaları yapılırken bir yandan Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle farklı başlıklarda kurslar başlatıldı ve bölgede sosyal yaşam kalitesi yükseltildi. Sadece tarımla geçimini sağlayan bir köydeki kadınlar aldıkları eğitimlerde kendi el emekleriyle oluşturdukları ürünlerle ekonomik özgürlüklerini de kazandı
Tevfikiye bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirildi. Ziyaretçi sayısında artış sağlandı.

Tevfikiye; bugün evleri, meydan düzenlenmesi, Troya kahramanlarının büstleri ve duvar resimleri, pan-siyonları, Troya evi, tamamı Troya taşlarından oluşan camisi, satış standları, peyzaj uygulamaları, kafeleri ile Troya ruhunu yaşatan ve gün geçtikçe ziyaretçi sayısının artığı bir köye dönüştü.

Uygulamanın Ana Amacı

OPET,“ 2018 Uluslararası Troya Yılı” nedeniyle ana iletişim hedefini Troya’nin öyküsünü canlandırma temeli üzerine inşa etti.
Çanakkale’nin ve yöre halkının tarih, kültür, turizm açısından kalkınma ve ekonomik gelişiminin her ögesini içerisinde barındıran Troya’nın ve Tevfikiye’nin var olan turizm potansiyelinin artışını sağlayarak yerel ekonomik kalkınmayı, istihdam yaratarak yaşam kalitesinin daha da artırılması hedeflendi. Troya ören yeri ve yeni açılacak Troya Müzesi’ne en yakın konumdaki Tevfikiye Köyü’nden işe başlanılmasına karar verildi. Bölgenin yerel ve tarihi özelliklerini de kullanarak kültürel, sosyal ve tarihi turizme hazırlamak ve açmak suretiyle yeniden canlandırılması amaçlandı. Bu nedenle Tevfikiye köyünün bir açık hava müzesi olması için çalışmalara başlandı.

Uygulamanın Hedefi

• Tevfikiye’nin bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirilmesi
• Troya’nın dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte başlatılan kültür ve turizm hamlesine destek vermek
• Troya bölgesindeki Tevfikiye Köyü’nü açık hava müzesi kimliğinde bir köye dönüştürmek.
• Tevfikiye’yi yörenin Troyalı geçmişinden kalma motifler arasında turistlerin mola verebileceği, çevredeki görülecek yerleri gezebileceği, yerel sebze, meyve ve hediyelik eşya alışverişi yapa-bileceği bir yer yapmak, 2019’a kadar bölgeyi daha da büyük bir çekim merkezi haline getirmek.
• Köyün ve köy halkının Sosyal ve ekonomik dönüşümü sağlamak.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Köy halkıyla anketler gerçekleştirildi. Köyün sosyo-ekonomik, demografik bilgileri derlendi, Troya’ya ve köylerine ilişkin görüş ve beklentileri alındı.

Köy komitesi kuruldu. 13 kişilik komite haftalık toplantılar gerçekleştirdi.

Köyün mimari çalışmaları için Çanakkale 18 Mart Üniversitesin’den ve Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan danışmanlık alınarak Troya 6 dönemine göre köyün çehresi değiştirildi.

UNESCO’dan alınan davetle 15 Mart 2019’da UNESCO’nun Paris’teki merkezinde Tevfikiye Arkeo-köy Projesi akademisyenlere, tarihçilere, arkeologlara ve UNESCO temsilcilerine anlatıldı.
Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ile birlikte köy halkına 1000 saati aşkın pansiyonculuk, İngilizce, hijyen, takı, el sanatları, işletmecilik vb. bir çok eğitim verildi.
Troya dönemi yiyecekler araştırılarak Çanakkale Troya Tatlısı ve Troya menüsü yaratıldı. Troya Tatlısı Çanakkale’deki restoran şeflerine öğretildi. Tatlı Çanakkale’deki pek çok restoranda servis ediliyor.
6. Çanakkale Bienali’nin bir kolu Tevfikiye Arkeo-köy’de gerçekleştirildi. Ayrıca Çanakkale 18 Mart Ün-iversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile Tevfikiye’de düzenli olarak sanat günleri ve sergi açılışları gerçekleştirilmeye devam ediliyor.
2019 Çanakkale Bisiklet Festivali’nde Türkiye ve yurt dışından 2500 bisikletli Arkeo-köy’de buluştu.
Çanakkale Sürdürülebilir Akıllı Şehirler Konferans’ı katılımcıları Arkeo-köy Tevfikiye’de ağırlandı. Köy katılımcılara tanıtıldı ve gün batımı yaşatıldı.
Projeyi anlatan Troya Aşkına isimli kitap hazırlandı.
Troya destanı, Tevfikiye köyünün eski ve dönüşümden sonraki halinin anlatıldığı, köy halkının ve projede yetkili kişilerin de röportajlarıyla süslendiği “Anlat Troya” belgeselİ hazırlandı.
Projeyle birlikte Tevfikiye Köyü’nde köy halkı çok sayıda pansiyon, café ve el emeği dükkanı açtı.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Projede ana paydaş Çanakkale Valiliği olmakla birlikte valilik çatısı altında “2018 Troya İcra Komitesi” kuruldu. Komitedeki Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü, Çanakkale İl Özel İdaresi, Çanakkale Ticaret ve Sa-nayi Odası, Çanakkale Turistik Otelciler Derneği, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Türkiye Seyahat Acen-teleri Birliği, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile başarılı işbirlikleri gerçekleştirildi.
Tevfikiye, bölgesinin sahip olduğu değerli kültür mirasına rağmen mimari, kültürel ve turistik açıdan kim-liksiz bir köydü. Bu noktada köyü baştan ele alıp yeni bir konsept yaratmak için Çanakkale 18 Mart Üniver-sitesi’nden Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve öğretim görevlisi Seyhan Boztepe’nin mimari konsept ve tasarım danışmanlığına başvuruldu. Destanlarda savaşların geçtiği Troya 6 dönemine göre köyün fiziksel değişimine karar verildi ve böylece Tevfikiye için Türkiye’de bir ilk olan Arkeo-köy kavramı ortaya çıktı.
Ayrıca PR ajansı, dijital ajans, medya Planlama ve satın alma ajansı, reklam ajansı işbirliği bütünsel bir çalışma gerçekleştirildi. .

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Capital Dergisi’nin GFK araştırma şirketi ile gerçekleştirdiği araştırmada KSS’de en başarılı şirketler araştırmasında 2018 yılında Opet 10. sıradayken 2019’da Opet 2. sıraya yükselmiştir. Aynı araştırmada en başarılı bulunan sosyal sorumluluk projeleri başlığı altında 2018’de Opet Tarihe Saygı Projesi 15. sıradayken 2019’da 5. sıraya yükselmiştir.

Troya Ören Yeri’nin 2017 yılındaki ziyaretçi sayısı 330.359’du, Troya Projesi’nden sonra ise ören yeri 2018’de 531 bin 530 kişi, 2019’da 541.540 kişi tarafından ziyaret edildi. 2018 Ekim’de açılışı yapılan Troya Müzesi’nin 2018 yılı ziyaretçi sayısı 11.074 kişi, 2019 yılında ise 87.533 kişi olmuştur. Tevfikiye Köyü Arkeo-köye dönüştükten haftalık yaklaşık 250 kişi ziyaretçi almakta, bu rakam her geçen gün artmak-tadır.

Harcanan İş Gücü: 20.000 Adam\Gün
Kasım 2017- Kasım2019 haber sayısı: 1696
Haberlerin erişimi: 66.869.001
Influencerlarla yapılan iletişim sonucunda 1,182,339 post ve hikaye erişimi; 1,389,529 post ve hikaye gösterimi.

Anlat Troya belgeselinin İz TV ve www.anlattroya.com üzerinden izlenme sayısı yaklaşık 10 milyon.
Halkın sosyal ve ekonomik dönüşümünü sağlayan bu eğitimler sonunda Tevfikiye’de pansiyon, boncukçu, seramik, antikacı atölyeleri, restoran ve kafeler açıldı
Projenin aldığı ödüller:
ABD Communitas Awards’ta Sosyal Sorumluluk Projeleri Mükemmellik Ödülü
IPRA Golden World Awards organizasyonunda İtibar ve Marka Yönetimi dalında altın ödül PR bölümü Ül-ke, Anlat Troya belgeseli ile Şehir, Bölge İletişimi kategorisinde Felis Ödülü

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Arkeo-köy Tevfikiye Projesi Troya Milli Parkı’nın içinde ama Troya esintisi olmayan bir köydü. Kimliksiz bir köyün Troya’yı yaşatan bir açıkhava müzesine dönüştürülmesi OPET’in en kapsamlı köy rehabilitasyon projesiydi.

Çanakkale 18 Mart üniversitesiyle gerçekleştirilen danışmanlık ve etkinlikler ile bir köyde kültür ve turizm nasıl canlandırılır ve sürdürülebilir kılınır daha iyi deneyimleme fırsatımız oldu.

2006 yılından bu yana Gelibolu Yarımadası’nda yürütülen OPET Tarihe Saygı Projesi, bu bölgeyi iyi tanıyor olmamız Troya bölgesindeki çalışmalarımıza da ışık tutmuş oldu.

5000 yıllık bir tarihin izlerini yaşatmak için yapılan heykeller, kurslar, mimari çalışmalar ve Troya menüsü çalışmaları bir kültür mirasını yaşatmak açısından bütünsel bir deneyim yaşattı.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

Basın iletişimi, basın lansmanı, köydeki dönüşümü anlatan Troya Aşkına Kitabı, anlattroya belgeseli (web sitesinden hala yayınlanmaktadır, ayrıca Beinİz tv’de 4 kere yayınlanmıştır), Sosyal medya iletişimi, Tevf-ikiye Sanat Günleri etkinlikleri ve Çanakkale Bienali Tevfikiye etkinliği ile yerel medya iletişimi, influenc-erları köyde ağırlama iletişim çalışmaları gerçekleşti. Şirket gönüllüleriyle birlikte Tevfikiye’ye gidilerek “Tevfikiye’nin En Güzel Evi” yarışması gerçekleştirildi ve dereceye girenlere ödüller verildi. ( dokumanlar ayrıca paylaşılacaktır)

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Uygulama Yürütücüsü İletişim :