Enerjimi Koruyorum

Enerjimi Koruyorum

*Proje ülke çapında uygulanmaktadır.

Uygulama Yürütücüsü

Enerjisa

Uygulamanın Özeti

Enerjisa, ülkemizin enerji alanında en önemli konularından biri olan enerji verimliliği hakkında kamuoyunda ve özellikle de geleceğimizin elçileri ilkokul öğrencilerinde enerji tasarruf algısını uyandıracak ve yaygınlaştıracak projelerden biri olan ve 2010 yılında başlayan Enerji Verimliliği Projesi ile ilköğretim çağındaki çocuklarda enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda bilincin artırılması hedefliyor. “Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum” sloganıyla başlayan proje Enerjisa çalışanlarının gönüllülük esasıyla oluşturduğu “Enerjik Gönüller” programının desteğiyle hayata geçiriliyor. Projede kapsamında, gönüllü Enerjisa çalışanlarının verdikleri Enerji Verimliliği Eğitiminin ardından Bremen Mızıkacıları’nın enerji verimliliği teması ile yeniden uyarlanmış hali olan Enerji Verimliliği Tiyatrosu sergileniyor. Eğitimlerde anlatılan mesajları da içeren tiyatro oyununu izleyen çocuklar, enerji tasarrufu bilincini eğlenceli bir yolla kazanıyor. Bugüne kadar 520 okuldan yaklaşık 250 bin öğrenciye ulaşan proje aynı zamanda eğlenceli uygulamaların da yer aldığı http://www.enerjimikoruyorum.org web sitesi üzerinden de çocuklara ulaşıyor.

Uygulamanın Ana Amacı

Değişimi başlatabilecek, uzun yıllar sürdürebilecek çocuklarımıza enerji tasarrufu bilincinin aşılanması, tasarruf yöntemlerinin öğretilmesi hedeflenmiştir.

Uygulamanın Hedefi

Dünya nüfusu ve buna bağlı olarak da enerji tüketimi hızla artmaktadır. Bu da doğal kaynakların bilinçsizce ve büyük bir hızla tüketilmeye başlamasına neden olmuştur. Bu bilinçsizce tüketim, enerji kaynaklarının verimli kullanımını gündeme getirdiği gibi, tüketim sonucunda oluşan her türlü katı ve sıvı atıkların da arıtılmadan doğaya atılmasının meydana getirdiği önemli çevre kirliliğinin önlenmesi arayışını da beraberinde getirmiştir. Enerji ve su kaynaklarının tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biri ise ailedir. Aile fertlerinden olan çocuklar ise enerjinin günlük tüketiminde oldukça önemli bir kitleyi oluşturmaktadırlar. Buradan hedefle değişimi başlatabilecek ve uzun yıllar sürdürebilecek olan çocuklarımıza enerji tasarrufu bilincinin aşılanması ve tasarruf yöntemlerinin öğretilmesi hedeflenmiştir.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Millî Eğitim Bakanlığı, eğitim verilen şehirlerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri, eğitime katılan öğrencilerin okul müdürlükleri. Enerjisa elektrik dağıtım faaliyeti gösterdiği İstanbul, Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Karabük, Bartın, Çankırı, Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerinde eğitimleri gerçekleştirmiştir.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

2010 ve 2011 yıllarında okullardan gelen talepler dikkate alınarak başlayan projede, 2012 yılında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği sağlanmaya başladı. “Dünyanın Enerjisini Korumak Senin Elinde” sloganıyla bugüne kadar 316 gönüllü Enerjisa çalışanın verdiği eğitimler ile 520 okulda 250 binden fazla ilkokul öğrencisinin Enerji Verimliliği ve Tasarrufu konusunda bilincini arttırmak için önemli adımlar atıldı.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Enerjisa Gönüllüleri 14 şehirde 520 okulu ziyaret ederek, 250 binden fazla öğrenciye ulaştı. 2010’dan bu yana 316 Enerjisa çalışanı eğitim vererek projeyi gönüllü olarak destekledi. Enerjisa, www.enerjimikoruyorum.org sitesi aracılığıyla 4.251 kişiye (organik) ulaştı. Web sitesi toplamda 50.000 binin üzerinde tekil ziyaretçi sayısına, 100.000’in üzerinde sayfa görüntülenmesine ulaştı. Eğitimlerin sonunda çocuklar öğrendiklerini resim yaparak paylaşmaktadırlar.

“Enerjimi Koruyorum” Projesi Stevie Ödülleri’nde 2016 yılında ‘Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı’ kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’ne
layık görülmüştür.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Enerjisa, Enerji Verimliliği Projesi’yle, faaliyette bulunduğu yerlerdeki ilkokul öğrencilerine eğitimler vererek, 2010’dan beri çocuklar arasında enerji verimliliği ve tasarrufu farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır. Dünyanın Enerjisini Korumak Senin Elinde” sloganıyla başlayan proje Enerjisa çalışanlarının gönüllülük esasıyla oluşturduğu “Enerjik Gönüller” programının desteğiyle hayata geçirilmiştir.
Proje, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle, ilk olarak Ankara’da başladı ve ardından 14 şehre daha yayıldı. Proje, Enerjisa gönüllü eğitmenlerinin yaptığı sunum ve daha sonra yer alan tiyatro oyunu şeklinde iki aşamalı olarak kurgulandı. Program içeriğinin zengin olması adına profesyonel oyunculardan (tiyatro aktörleri/aktrisleri) oluşan özel bir tiyatro ekibi kuruldu. Her eğitimin ardından, içine enerji verimliliği mesajları yerleştirilmiş ünlü "Bremen Mızıkacıları" oyunu, eğitimle ilgili daha iyi bir kavrayış ve farkındalık geliştirmek için sahnelendi.
Aynı zamanda Enerjisa çalışanlarının çocukları için de eğitim ve tiyatro gösterileri düzenlendi. Bu gösteride ise çalışanlar aldıkları tiyatro eğitiminin ardından sahnede rol aldılar ve çocuklarına keyifli bir sürpriz yaşatmış oldular.
Enerjisa ayrıca, ülke genelinde daha fazla öğrenciye ulaşmak için, dijital kanalların kullanımı da projeye entegre ederek www.enerjimikoruyorum.org web sitesini geliştirdi. Enerjisa söz konusu web sitesinde enerji verimliliği eğitim faaliyetlerini /etkinliklerini yayınlıyor ve proje hakkında güncel bilgi sunuyor. Web sitede çocuklar enerji verimliliği oyununu oynayabiliyor, dünyanın enerji kaynaklarıyla ilgili bilgi ediniyor ve oyunlar yardımıyla keyifli bir şekilde söz konusu kısıtlı kaynakları nasıl koruyabileceklerini öğreniyor.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Proje İletişim :

  • Adres :

Uygulama Yürütücüsü İletişim :