Görmezden Gelme

Görmezden Gelme

Uygulama Yürütücüsü

1907 ÜNİFEB

Uygulamanın Özeti

Anlık olarak anlatıcının sesini dinleyicilere ileten infoport ses sistemi ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Ülker Sports Arena’da oynadığı basketbol karşılaşmalarında görme engelli bireylere maçın atmosferi içerisinde anlık olarak karşılaşmanın betimleyici anlatımı sağlanmaktadır. Şu an proje kapsamında her maç 10 görme engelli, Fenerbahçe’nin iç saha basketbol karşılaşmalarında maçı salon ortamında canlı olarak takip etme şansına sahiptir. Geçtiğimiz sezon başladığımız bu proje kapsamında, şu ana kadar 13 karşılaşmada bu etkinliği sürdürdük ve yaklaşık 50-60 farklı görme engelliyi basketbolu salon ortamında anlık olarak bir betimleyici eşliğinde tanımasına olanak sağladık.

Uygulamanın Ana Amacı

1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği olarak misyonumuzda yer alan Türkiye’nin en büyük 10 sivil toplum örgütünden biri olma hedefi doğrultusunda görme engelli bireylerin spor müsabakalarında tribünlere dahil edilmesini sağlamak istiyoruz.

Uygulamanın Hedefi

Öncelikle basketbol maçlarında başladığımız bu projeyi diğer branşlara da taşıyarak görme engelli bireylerin diğer spor dallarını da aktif şekilde takip edebilmesi düşünülmektedir. Orta vadede gerçekleşmesi planlanan hedeflere gelirsek projenin diğer spor kulüpleri arasında da yayılımı sağlanarak renk fark etmeksizin tüm görme engellilerin kendi takımının stat veya salonlarında böyle bir imkandan yararlanmasını sağlamaktır. Uzun vadedeki hedeflerde ise projeyi federasyonlar düzeyine taşıyarak stadyum ve salonların görme engellilere bu imkanı sağlayacak şekilde donanım bulundurulması sağlanmalıdır.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Birçok görme engelli derneği ile görüşmeler gerçekleştirilerek projenin olabildiğince geniş bir görme engelli kitlesine ulaşması sağlandı.
Basketbol sahası gerçek ölçülerine uygun şekilde ölçeklendirilerek görme engellilerin anlayacağı kabartmalı bir maket haline getirildi. Her maç öncesi görme engelliler; sahaya göre konumlarını, sahanın ölçülerini, çizgilerin konumunu dokunarak anlama şansına sahip oluyor ve maç içerisinde yaşadıkları deneyimi daha üst seviyelere taşıyor.
FSE (Avrupa Taraftarlar Birliği) Kongresi’nde projenin sunumu gerçekleştirilerek Avrupa`dan taraftar topluluklarına projenin tanıtımı sağlandı. Uzun vadedeki hedefleri gerçekleştirmek adına atılmış bir network adımıydı.
Görme engellilerin ses sistemine gerek duymaksınız telefonlarından anlık olarak maç dinlemesine olanak sağlayacak uygulamanın demo çalışmaları sürdürülmekte. Aynı zamanda "Görmezden Gelme" projesine dair fikstür ve diğer haberlerin yer alacağı uygulama ile beraber salon dışarısından da maçın anlık olarak dinlenmesi sağlanacak.
Ünlü simaların projeye katılımı sağlanarak projenin medyatik gücünü arttırmaya uğraşmaktayız. Bu kapsamda 13 Kasım 2016`da Galatasaray ile oynanan karşılaşmada ünlü yönetmen Murat Şeker maç anlatımını gerçekleştirdi.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Yapılan işbirlikler görme engelli dernekleri ile gerçekleştirildi. Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) , TURGED, Altınokta Körler Derneği ile yapılan ortam çalışmalar ile maçlardaki görme engelli talebinin oluşması sağlandı. Maç fikstürleri kendileri ile paylaşılarak her maç için katılım durumları belirlendi. Aynı zamanda 1907 Fenerbahçe Derneği ile de projenin yürütülmesi noktasında ortak çalışmalar sürdürüldü. Sistemin satın alınmasına sponsor bulunması ve ünlü simaların çağırılması noktasında aktif rol oynadılar. Maç anlatımları ise bizzat 1907 ÜNİFEB üyeleri tarafından gerçekleşmekte.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Bu projenin sonucu olarak 13 karşılaşmanın sonunda 50-60 kişilik bir görme engelli kitlesine basketbol maçı anlatımı gerçekleştirilmiştir. Derneklerle kurulan iletişimler sayesinde görme engelliler böyle bir projenin varlığını duyarak basketbol karşılaşmalarına daha çok talep göstermeye başladı. Aynı zamanda henüz futbola göre tanınırlığı daha az bir spor olan basketbol, görme engelliler tarafından daha iyi tanınmaya başlandı. Her maç görme engellilerin ağırlanması ile birlikte engelli bireylerin yaşadığı zorluklara dikkat çekilerek tribünler içerisinde bu konuda bir farkındalık oluşturuldu. Avrupa Taraftarlar Birliği Kongresi`nde gerçekleştirdiğimiz sunum üzerine CSKA Moscow taraftarları bu projeyi kendi salonlarında uygulamaya karar verdi. Projenin sürdürülmesi ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü üzerindeki pozitif imaj yükseldi.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Görme engelli bireylerin yaşadığı zorlukların daha bir farkına vararak birçok konuda bakış açılarının değişmesi sağlandı. Stadyum ve salonların ne kadar engelli dostu yerler olmadığını bizzat onların deneyimi ile öğrendik. Aynı zamanda betimleme konusunda bir görme engelliye nasıl bir şeyin daha iyi betimlenebileceğini anlayabildik. Ülke içerisinde takım sevdalarını derinden yaşayan ama bu sevdasını yaşamak için imkanı olmayan birçok görme engellinin farkına vardık.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

http://www.fanatik.com.tr/2016/11/14/unifeb-den-alkislanacak-proje-1262254

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Proje İletişim :

  • Adres :

Uygulama Yürütücüsü İletişim :

  • Kurum Adı : 1907 ÜNİFEB
  • Adres :