Keşif DÜnyası Merkezi

Keşif DÜnyası Merkezi

Uygulama Yürütücüsü

Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Uygulamanın Özeti

Ülkemiz ve geleceğimiz için nitelikli eğitimin ve sürdürülebilirliğin önemi çok büyük. Bu yüzden Henkel olarak, çocuklara bilimi sevdirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak üzere çok özel bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyoruz. Proje ‘Keşif Dünyası’ adı altında Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliğinde yürütülüyor. Keşif Dünyası projesi kapsamında Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin uzman eğitimcileri, devlet okullarına giderek öğrencilere ücretsiz bilim atölyeleri gerçekleştiriyor ve sürdürülebilirlik eğitimi veriyor.
Atölye çalışmalarına 8-10 yaş arasındaki çocuklar katılıyor. Küçükler, okullarda ücretsiz Keşif Dünyası bilim atölyelerinde yapıştırma, yıkama, temizleme ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli konularda deneyler yapıyorlar. Eğitim materyalleri içinde çizgi filmler, çocuklara özel boyama sayfaları, deney malzemeleri vb. pek çok materyal bulunuyor. Çocuklar uzman eğitmenler eşliğindeki deneylerde araştırmalarını su, limon, yumurta kabuğu gibi doğal malzemeler üzerinde gerçekleştiriyorlar. “Keşif Dünyası” projesinde, yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çocuklara özellikle doğa sevgisi ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırılmaya da büyük önem veriliyor. Her atölye çalışması yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Atölye çalışması sonunda tüm katılımcı çocuklara ‘Minik Kaşif’ sertifikaları veriliyor.
Keşif Dünyası, devlet okullarındaki bilim atölyeleri ile yılda 5.000 öğrenciye ulaşıyordu. Eğitimde fırsat eşitliği yararına projeyi geliştirmek üzere 2018 yılında yeni bir strateji oluşturuldu. Bu amaçla ülkemizin eğitimdeki en saygın ve en köklü kurumlarından Darüşşafaka Cemiyeti ile iletişime geçildi. Görüşmeler sonucunda Keşif Dünyası’nın ülkemizdeki ilk merkezinin Darüşşafaka Maslak kampüsünde açılması için çalışmalara başlandı. Darüşşafaka öğrencilerinin hem Keşif Dünyası programına katılabilecekleri hem de kimya laboratuvarı olarak kendi derslerinde kullanabilecekleri, aynı zamanda tüm okulların ve öğrencilerinin randevu alarak projeden yararlanabilecekleri Keşif Dünyası merkezi Darüşşafaka bünyesinde 11 Aralık 2018 tarihinde açıldı. Keşif Dünyası merkezinde şu anda gerçekleştirilen bilim atölyelerine yine randevu alınarak bireysel katılım da sağlanabiliyor. Merkez, Keşif Dünyası projesinin ulaştığı yıllık öğrenci sayısını 3.500 artırarak yılda 8.500 öğrenciye ulaşılmasının kapılarını araladı. Böylece eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve ülkemizdeki eğitimin niteliğini güçlendirmek adına önemli bir çalışma hayata geçirildi.

Uygulamanın Ana Amacı

Keşif Dünyası projesinin temel amacı, çocukların erken yaşta bilim ile ilgilenmeye teşvik edilmesi. Atölye çalışmalarında çocuklara bir şey anlatmak yerine, uygulamalı bilim atölyeleri ile onların deneyerek keşfetmeleri sağlanıyor. Keşif Dünyası’nda çocuklar birer araştırmacı gibi çalışıyorlar. Programın sonunda da sertifikalarını alıyorlar. Keşif Dünyası’nın, yarışmaya başvurumuzun kaynağı olan, Darüşşafaka Maslak kampüsünde açılan laboratuvarının öncelikli amacı ise projenin ilk kalıcı merkezi olarak, tüm okullar ve bireysel katılımlar için ulaşılabilir olmak. Keşif Dünyası projesini yeterli imkânı olmayan, daha çok sayıda yetenekli öğrenciye ulaştırabilmek… Aynı zamanda Darüşşafaka öğrencilerine fen ve kimya derslerinde kullanabilecekleri bir laboratuvar kazandırmak.

Uygulamanın Hedefi

Keşif Dünyası projesinin ve Darüşşafaka’da açılan merkezin birkaç önemli amacı bulunuyor: Bunların ilki, herkes için kapsayıcı ve nitelikli eğitimi sağlamaya katkı sunmak ve küçüklere “bilimsel bakış açısı” kazandırarak yaşam boyu öğrenimi desteklenmek. Bunu yaparken de hem eğitimde fırsat eşitliği yaratmak hem de kız çocuklarının en az erkek çocuklar kadar eğitim olanaklarından yararlanmasını sağlayarak toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak. Program süresince verilen eğitimlerle sürdürülebilir çevre için küçüklerde erken yaşlarda bilinç oluşmasını sağlamak. Çocukları daha az tüketerek israftan kaçınmak, kullandıkları eşyaları tekrar kullanmak ve geri dönüştürmek gibi bilgilerle tanıştırarak onlara şimdiden doğru üretim ve tüketim alışkanlıkları kazandırmak. Bu yolla, insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliği ile mücadele edecek nesiller yetiştirmek. Tüm bu amaçlar ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınma planları için özel sektör, dernek, devlet ve eğitim kurumları iş birliğinde ortak çalışmalar gerçekleştirmek ve bu ortaklıkların gelişerek sürmesi için başarılı bir örnek oluşturarak esin kaynağı olmak.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Keşif Dünyası projemizi yeterli imkânı olmayan, daha çok sayıda yetenekli öğrenciye ulaştırabilmek adına neler yapabileceğimizi düşünerek yola çıktık. Sonunda, eğitimde fırsat eşitliğinin sönmeyen meşalesi Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde kalıcı bir merkez oluşturma fikrini geliştirdik. “Keşif Dünyası” projesinin ülkemizdeki ilk merkezinin yapımı için Darüşşafaka’da çalışmalara başlandı. Yapım faaliyetleri 6 ay sürdü. Darüşşafaka öğrencilerinin Keşif Dünyası bilim atölyeleri dışında, kimya laboratuvarı olarak da kullanabilecekleri, tüm okulların yararlanabileceği eksiksiz bir sınıf oluşturuldu. 11 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen açılış organizasyonuna Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, Keşif Dünyası projesinin yaratıcısı Dr. Ute Krupp, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Açılışta ayrıca çok sayıda basın mensubu da hazır bulundu. Açılışın ardından yapılan yoğun halkla ilişkiler faaliyetleri ile birçok mecrada haber çalışmaları gerçekleştirilerek okulların ve velilerin merkezimizden haberdar olmaları sağlandı. 12 Ekim 2019 tarihinde basın mensupları Keşif Dünyası’nın Darüşşafaka Cemiyeti’ndeki merkezinde çocuklarıyla birlikte ağırlandı. Basın mensuplarının çocuklarıyla birlikte merkezde atölye çalışmasını bire bir deneyimlemeleri, Keşif Dünyası ile ilgili hazırlayacakları haber ve röportajlarda ilk elden bilgilenmeleri mümkün oldu.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Keşif Dünyası girişiminde Türkiye’de Yaratıcı Çocuklar Derneği ile iş birliği gerçekleştiriliyor. Okullarda ve çeşitli etkinliklerde ücretsiz olarak gerçekleştirilen bilim atölyeleri, Yaratıcı Çocuklar Derneği bünyesinde bulunan profesyonel eğitimciler ve uzmanlar tarafından veriliyor. Öte yandan Keşif Dünyası’nın ülkemizdeki ilk merkezi Darüşşafaka Cemiyeti bünyesinde açıldı. Dolayısı ile Darüşşafaka Cemiyeti de şu an projenin paydaşlarından biri durumunda. 2018-2019 eğitim sezonunda kesifdunyasi@dek.k12.tr adresinden randevu alan birçok okul, pazartesi ve salı günleri 10.00 – 12.00 saatleri arasında gerçekleşen Keşif Dünyası bilim atölyesine katılım sağladı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise Keşif Dünyası laboratuvarımızda haftada 3 gün bilim atölyesi gerçekleştirilecek. Yine aynı mail adresinden randevu alacak okullar; pazartesi ve çarşamba günleri sabah 11.00-12.30 arası; salı günleri ise hem sabah 11.00-12.30 arasında hem de öğleden sonra 13.00-14.30 saatleri arasında yapılacak bilim atölyelerine öğrencileri ile katılabilecek. Merkezde hem Darüşşafaka Cemiyeti’nin kendi öğretmenleri hem de Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin eğitimcileri görev yapıyor.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Keşif Dünyası uygulamalı, bilimsel ve nitelikli eğitimle, çocuklarda kalıcı öğrenmeyi sağladı. Bilgiyi vermenin yanı sıra öğrenmeyi, araştırmayı sevdirdi. Ayrıca Keşif Dünyası’nda çocuklar sürdürülebilirlik kavramı ile de tanıştıkları için kesinlikle çevreye karşı bir farkındalık yaratıldı. Küçükler, sürdürülebilirlikle ilgili “israftan kaçınmak”, “yeniden dönüştürmek” ve “tekrar kullanmak” gibi sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıkları ile tanıştı. İklim değişikliği ile mücadele için yapmaları gerekenleri eğlenceli çizgi filmler, boyama malzemeleri vb. eğlenceli materyallerle öğrendi. Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi ile hareket edilerek, kız öğrencilerin de tıpkı erkek öğrenciler gibi geleceğin bilim insanı olma hayalleri desteklendi. Henkel, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Darüşşafaka Cemiyeti bu projede ortaklık gerçekleştirerek uyum içinde çalıştı. Atölyelerin sonunda yapılan ölçümler, katılan öğrencilerin çok büyük bir kısmının atölyelere tekrar katılmayı istediğini gösteriyor. Ayrıca Darüşşafaka öğrencileri Keşif Dünyası merkezimizden kendi derslerinde de kimya atölyesi olarak yararlanıyor. Sayısal verilere bakıldığında ise Keşif Dünyası’nın Darüşşafaka’daki merkezi ve laboratuvarının açılması ile projenin yıllık 5.000 öğrenciye ulaşma amacı; kurumdaki öğrenciler, diğer okullar ve bireysel katılımlarla birlikte yılda 8.500’e yükseldi. Şu anda Keşif Dünyası’nın eğitime nitelik katarak, cinsiyet ve eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde; kalbinde bilim tutkusunu uyandırdığı, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile mücadele bilinci, doğru üretim ve tüketim alışkanlığı kazandırdığı çocuk sayısı 20.000’in üzerinde.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Keşif Dünyası projesi ve dolayısıyla Darüşşafaka Cemiyeti bünyesinde açılan Keşif Dünyası merkezi, çocuklarımıza nasıl olanaklar hazırlarsak onların da o kadar fazlasını hayal edebileceklerini bizlere gösterdi. Özel sektör, dernek, devlet ve eğitim kurumları iş birliğinde yapılan ortak çalışmaların ne kadar güçlü sonuçlar yaratabileceğini ortaya koydu. Ülkemizdeki çocukların içinde bulunan küçük dahiyi ortaya çıkarmak, bilimi sevdirmek ve eğlenceli deneyler ile öğrenirken eğlenmelerini sağlamak istedik. Çünkü biliyoruz ki bu dünyada keşfedecek çok şey var. Merak ve keşfetme duygusu birçok diğer başarının temelini oluşturuyor. Bu kapsamda bilimin ışığında yürüyen yeni nesiller yetiştirmenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha görmüş olduk.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

Darüşşafaka’daki açılış; gazetelerde 38 (Hürriyet, Posta, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Türkiye vb.), dergilerde 31 (Bloomberg Businessweek, Anne Bebek, Capital, Hello, Parents, Voir vb.), TV’lerde 5 (A Para, Bloomberg HT, Haber Türk, Haber Türk 2, NTV) ve dijitalde 83 (AA, Hürriyet, Haber Türk, Sabah, Sözcü, Star, Posta, Mynet vb.) yansıma buldu. Böylece toplamda 157 yayın alındı. Yazılı basında çıkan haber ve röportajlarla 12.347.160 kişiye ulaşılırken online kanallarda yer alan haber çalışmaları ile de 31.758.108 kişiye erişim sağlandı. Haber çalışmalarının toplamda eriştiği insan sayısı ise 44.105.268 olarak gerçekleşti. Bu erişimin toplam reklam eş değeri ise 237.686 dolar olarak ölçüldü.

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Uygulama Yürütücüsü İletişim :