Merhaba Umut

Merhaba Umut

*Proje ülke çapında uygulanmaktadır.

Uygulama Yürütücüsü

Turkcell

Uygulamanın Özeti

Türkiye’deki Suriyelilerin entegrasyonunu kolaylaştırmak için hayata geçirdiğimiz Merhaba Umut mobil uygulamasıyla tüm operatörlerin Suriyeli müşterilerine hizmet vermesine imkân sağlıyoruz. Turkcell Akademi’nin geliştirdiği ve dünyada bir ilk olan uygulama sayesinde kullanıcılar Türkçe öğrenebiliyor, sesli tercüme ve hizmet noktalarına ulaşım gibi özelliklerden faydalanabiliyor.

Uygulamanın Ana Amacı

Merhaba Umut projesi Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye entegrasyonunun ve günlük hayata adaptasyonlarının sağlanması, dil dolayısıyla yaşadıkları dezavantajın ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Uygulamanın Hedefi

Türkiye’de yaşayan Suriyeli misafirlerimizin en önemli sorunlarının dil bariyeri olduğunu yaptığımız saha araştırmaları sonucunda öğrendik. Dil bariyerinin getirmiş olduğu entegrasyon problemine çözüm üretilmek için geliştirdiğimiz Merhaba Umut projesi ile Suriyeli misafirlerimize Türkçe öğrenme, sesli tercüme ile yardımcı olmayı hedefledik. Bunun yanı sıra eğitim videoları ve faydalı bilgiler ile yarım kalan hayatlarına devam etmelerine destek olmayı üstlendik. Kahramanmaraş Geçici Barınma merkezinde hayata geçirdiğimiz Merhaba Umut Teknoloji merkezi ile de mobil uygulamamızı sahada deneyerek öğrenme imkanına kavuşmanın yanı sıra Barınma Merkezlerindeki eğitim faaliyetlerine de destek sunduk. Merhaba Umut projesinin ana hedefi; Suriyeli misafirlerin dil bariyeri aşmalarına ve böylelikle yeni yaşam alanları olan Türkiye’ye entegrasyon süreçlerini hızlandırmaktır.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Mültecilerin sosyal hayata katılımındaki en büyük engellerden biri olan dil problemini aşmalarına destek olmak adına “Merhaba Umut” uygulamasını geliştirdik.
Uygulama; sesli çeviri, Türkçe’de gündelik hayatta sık kullanılan kelime ve cümleleri yazılı ve sesli olarak öğrenme, Türkiye’deki gündelik hayat için yardımcı olacak bilgilere kolayca erişim ve Turkcell Arapça Çağrı Merkezi’ne kolay ulaşım özelliklerini barındırıyor. Suriyelilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmayı, adapte olmuş bir yaşam şansı elde edebilmelerini amaçladığımız ve tüm operatörlerin müşterilerine açık olarak tasarlanan uygulama, bugüne kadar yaklaşık 600 bin mobil uygulama indirme rakamına ulaştık.

Merhaba Umut mobil uygulamamızı Kahramanmaraş Barınma Merkezi’nde pilot uygulama olarak hayata geçirdiğimiz fiber bağlantılı teknoloji merkeziyle tamamladık. Projeyi bir adım daha ileriye taşıyarak Merhaba Umut Eğitim Merkezi’ni kurduk. AFAD ve Prodea Systems iş birliğiyle Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’nde hayata geçirdiğimiz merkezimizde:

• Türkiye’de mültecilerin eğitimi için sunulan ilk ücretsiz fiber internet bağlantı hizmetini,
• Turkcell T tabletlerde Türkçe öğrenme, iletişim ve bilgiye ulaşma ihtiyaçlarına çözüm olan Merhaba Umut uygulamasını,
• fizy ile müzik dinleme ve TV+ ile televizyon izleme imkânını Khan Academy’nin K12 eğitimlerini, haber ve sağlıkla ilgili içeriklerini sunuyoruz.
Suriyeli mültecileri teknoloji ve iletişim yoluyla toplumsal hayata dâhil etme çalışmalarımız GSMA, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ekonomik Forumu’nun da dikkatini çekti. Genel Müdürümüz Kaan Terzioğlu, Merhaba Umut mobil uygulamasını BM Genel Kurulu sırasında düzenlenen BM Özel Sektör Forumu’nda ve CNN International yayınında anlattı. Ek olarak, Terzioğlu, Davos’ta düzenlenen WEF Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında, Merhaba Umut kapsamında Kahramanmaraş Barınma Merkezi’ne fiber bağlantı götürülmesi ve Suriyeli’lerin Türkçe öğrenme, iletişim ve bilgiye ulaşması üzerine de bir konuşma yaptı.
• Merhaba Umut, UNESCO Pearson Initiative for Literacy’e yaptığı başvuru sonrasında 14 ülkeden 130 proje arasında seçilen 15 projeden biri seçilerek vaka incelemesi olmaya hak kazandı.
• GSMA (Dünya GSM Birliği) Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen Glomo Ödülleri’nde (Glomo Awards - Global Mobile Awards) “Sosyal ve Ekonomik Gelişim” kategorisinde “Olağanüstü ya da İnsani Durumlarda Mobil İletişim” ödülüne layık görüldük.
• Turkcell, GSMA’in bünyesinde yer alan ve OCHA (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) tarafından desteklenen “Humanitarian Connectivity Charter”ı (İletişimin Devamlılığı için İnsani Sözleşme) Türkiye’de imzalayan ilk telekomünikasyon şirketiyiz.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Merhaba Umut Projesi kapsamında AFAD, Türk Kızılayı, Prodea Box ile çalışılmaktadır.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Merhaba Umut Mobil uygulaması ilk yılını 2017 Eylül ayında doldurdu ve ekim sonuna geldiğimizde 603 bin indirilme sayısına ulaştı. Tüm operatörlerin kullanıcılarına açık olan uygulamadan ticari bir beklentisi olmayan Turkcell’in temel amacı, uygulamanın mümkün oldukça daha fazla insana ulaşarak problemin çözümünde paydaş olmaktır.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

https://www.turkcell.com.tr/servisler/merhaba-umut#ucretlendirme

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Proje İletişim :

  • Adres :

Uygulama Yürütücüsü İletişim :