Pusula Programı

Pusula Programı

Uygulama Yürütücüsü

Rönesans Eğitim Vakfı

Uygulamanın Özeti

Pusula Programı, üniversitenin lisans bölümünden yeni mezun gençler için eğitim hayatı ve iş hayatı arasında bir kesit görevi üstlenerek, gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmayı amaçlamaktadır.
Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında gerçekleşen ve Rönesans Holding bünyesinde iş imkânı sağlayan bir sosyal sorumluluk projesi olan Pusula Programı 2016 yılı Mayıs ayında uygulanmaya başlandı.
Eğitim hayatını yeni tamamlamış ve “Mezun olduk ya şimdi?” sorusuna cevap arayan gençlerin, iş tecrübesi engeline takılmadan, eğitim aldıkları bölümlere uygun pozisyonlara yerleştirildikleri bir program olan Pusula ile, gençlerin mesleki yeterlilik ve iş yerindeki yetkinlikler açısından kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır.
Pusula Programı ile Rönesans Holding çatısı altında profesyonel iş yaşamına güçlü bir başlangıç yapan gençler, 12 ay süren program kapsamında alanında uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayarak kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar.

Uygulamanın Ana Amacı

Pusula Programı ile, üniversitenin lisans bölümünden yeni mezun gençlerin, eğitim aldıkları bölümlere uygun pozisyonda Rönesans Holding ve bağlı şirketlerinde profesyonel bir çalışan olarak görev alıp kariyer yolculuklarına güçlü bir başlangıç yapmaları ve alanında uzman kişilerle çalışma deneyimi yaşayarak kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır.

Uygulamanın Hedefi

Eğitim hayatı ile iş hayatı arasında bir ara kesit görevi görerek, yeni mezun gençlerin iş ararken karşılaştıkları en büyük sorun olan “iş tecrübesi” faktörünün ortadan kalkmasını sağlamak;
Gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmak;
Gençlerin mesleki yeterlilik ve iş yerindeki yetkinlikler açısından kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak;
Alanında uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayan gençlerin, iş kültürünü benimseyip çalışma hayatlarında sağlam adımlarla ilerlemelerini sağlamak;
İş tecrübesi edinip öz geçmişlerine Rönesans Holding’i ekleyen gençlerin, kariyerlerine özgüvenli ve donanımlı bir şekilde yön vermelerine katkı sağlamak;
Türkiye geneli tüm üniversitelerden başvuru almaya önem verilen programda, seçim kriterleri arasında okul kriterini bulundurmayarak, gençlere fırsat eşitliği sağlamak hedeflenmiştir.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

Pusula Programı ile Rönesans Holding ve bağlı şirketlerinde görev almak isteyen yeni mezun gençler;
İlk adımda online başvuru için kayıt oluşturup, giriş yaptıkları sistemde kendilerine sorulan soruları cevapladıkları 60 saniyeyi (1 dakika) aşmayan bir videoyu, öz geçmişlerini ve mezun olduklarını kanıtlayan belgeyi sisteme yüklemektedirler.
Sistemdeki belgeler ve video mülakatı İK departmanı tarafından titizlikle değerlendirilmekte ve aday aranıp yüz yüze ve/veya grup mülakatları için davet edilmektedir.
Son adım olan yüz yüze ve/veya grup mülakatlarının sonucunda, her yıl 100 genç eğitim aldıkları bölümlere uygun pozisyonlarda Rönesans Holding ve bağlı şirketlerde, 12 ay süreyle, tam zamanlı olarak istihdam edilmektedir.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünya üzerinde genç işsizlik oranının yüksek olduğu bu dönemde, ulusal çözüm politikasını destekleyen Pusula Programı, Türkiye İş Kurumu iş birliği ile yürütülmektedir.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

2016 yılında başlayan Pusula Programı kapsamında bugüne kadar toplam 530 genç istihdam edilmiştir.
2016- 100 mezun genç
2017- 120 mezun genç
2018 -110 mezun genç
2019 -100 mezun genç
2020- 100 mezun genç
12 aylık çalışma süresini tamamlayan gençlerin yaklaşık %35’i kariyerlerine Rönesans Holding bünyesinde devam etmektedir.
Pusula Programı, “TİSK 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında verilen GAN (Küresel Çıraklık Ağı) Türkiye Özel Ödülü’ne de layık görülmüştür.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Gençlere kıymet verilip, fırsat sunulduğunda gençlerin bu fırsatları iyi değerlendirdiğini öğrendik. Pusula Programı ile Rönesans Holding çatısı altında iş hayatına başlayan gençlerin ilk günden ellerindeki fırsatın değerini bilerek performans sergilediklerini, bir yılın sonunda ya Rönesans Holding çatısı altında görevlerine devam ettiklerini ya da yine sektörün önde gelen şirketlerinde kariyerlerine devam ettiklerini gördük.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

Pusula Programı tanıtım filmi ve haberler, kurum içi iletişim kanallarında, sosyal medyada ve youtube kanalımızda yayınlanmıştır.
23.03.2017 -30.03.2017 –Habertürk, Sözcü ve Hürses - Pusula Programı TİSK GAN Türkiye Özel Ödülü haberi yayınlanmıştır.
24 Şubat 2019 – Hürriyet İK – Gençlerin Pusulası Oldular başlığında haber yayınlanmıştır.
Şubat 2020 – Platin Dergisi - REV Yönetim Kurulu Başkanı R. Jale Ilıcak röportajında yer almıştır.

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Uygulama Yürütücüsü İletişim :