Sadakat Programlarında Sosyal Sorumluluk

Sadakat Programlarında Sosyal Sorumluluk

*Proje ülke çapında uygulanmaktadır.

Uygulama Yürütücüsü

Interlink İthalat İhracat ve Pazarlama A.Ş.

Uygulamanın Özeti

INTERLINK Şirketler Grubu olarak bundan yaklaşık 30 sene önce Türkiye’ nin ilk sadakat programını gerçekleştirdik ve bu sektörü oluşturan, sektörün lokomotifi olan firma olduk. Çoğunluğu B2B olan sadakat programlarımızda kullandığımız ödüllere Sosyal Sorumluluk kategorisini de ekledik. Bu kategori sayesinde eskiden puanlarıyla I Phone, Buzdolabı, Mutfak Robotu gibi ürünler alabilen müşteriler, artık puanlarıyla fidan dikebiliyorlar, çocuk okutabiliyorlar veya işitme cihazı, protez bacak, tekerlekli sandalye gibi ürünler bağışlayabiliyorlar. Hatta bazı firmaların müşterileri bağışladığında, bir tane de firmanın kendisi bağışlıyor. Biz de o ürünün hediye kataloguna konmasını, satın almasını ve gönderimini yapıyoruz. Normalde gelirimiz olan ve sipariş verilen hediye ürünlerden aldığımız hizmet bedelimizi de bu ürünlerden almıyoruz.

Uygulamanın Ana Amacı

Sosyal sorumluluk faaliyeti gerçekleştirmek isteyen insanlara ve firmalara bu fırsatı tanımak ve sosyal sorumluluk ile ilgili farkındalık yaratmak.

Uygulamanın Hedefi

- Yardıma muhtaç insanlara yardım yaptırmak.
- Herhangi bir sebepten yardım yapamayan bir insana yardım yapmayı çok daha kolaylaştırmak ve onu buna teşvik etmek.
- Firmalara yardım yapmalarında ön ayak olmak.
- İnsanların ve firmaların sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunmalarına ön ayak olmak, onları buna teşvik etmek.

KSS Çözümü İçin Yapılan Faaliyetler

İşimiz başlı başına yenilikçi ve farklı olduğu için sadakat programlarımızda yaptığımız uygulamalar da bu vesileyle farklı oluyor. Firmaların B2B satışlarını etkileyen en büyük faktörlerden indirim ve mal fazlasına alternatif olarak kurduğumuz puanlı sadakat programlarımız başlı başına yenilikçi ve farklı bir yöntemken, bizler bununla kalmayıp bu sadakat programlarımızda puan karşılığı klasik ürünler (elektronik, mutfak ürünleri, hediye çekleri vs.) yerine çok daha özel olan sosyal sorumluluk ürünleri sipariş verilsin istedik ve kataloglarımıza bu ürünleri koyduk.

KSS Çözümü’nün Paydaşlarla İlişkisi & Paydaş Katılımı

Bizler bu sadakat programlarını Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük markalarına yapmakta ve onların satışlarını, marka sadakatlerini arttırmaktayız. Bu vesileyle yaptığımız her işimizde bir ortağımız bulunmakta. Türkiye’nin ilk 500’ ünün 466 firmasına hizmet vermekteyiz ve bu firmaların 94’ ü çok uluslu olmakta. Toplamda ise 526 tane müşterimiz bulunmaktadır.

KSS Çözümü’nün Çıktıları/Etkileri/Sonuçları

Türkiye’ de ilk defa yapılan bir uygulama olduğu için sunduğumuz firmaların çok hoşuna gitti ve hepsi hemen bu ürünleri kataloglarına koymak istediler. Hatta bazıları müşterileri bağışladığı taktirde bir tane de kendileri bağışladılar. Böylelikle birçok marka ve bu markanın müşterisini yardım yapmaya veya sosyal sorumluluk faaliyetinde bulunmaya teşvik etmiş, onlara ön ayak olmuş bulunduk. 43 müşterimizin online yürüttüğümüz portallarına açtığımız bu ürünleri toplamda 936 000 kişi gördü. Bu kitle American Express Kredi Kartı kullanıcılarından boya ustalarına, Vaillant tüketicilerinden boya ustalarına, bakkaldan P&G satış temsilcilerine kadar her kesimden insanı kapsamaktadır. Portallarımıza bu ürünleri açalı 2 ay olmasına rağmen toplam sipariş sayısı 189’ a ulaşmış bulunmakta.

Programın Yürütülmesi Sırasında Öğrenilen Dersler

Yardım kuruluşlarının ne kadar istekli ve buna hazır olduklarını öğrendik. Toplantıya davet ettiğimiz gibi ziyaretimize geldiler ve ürünlerini hızla bize sundular.

KSS Çözümünün İç ve Dış İletişimi

Sistemlerimiz genelde B2B olduğu ve kapalı devre çalışıldığı için iş ortaklarımızın hedef kitleleri dışındaki kişiler bu ürünleri görememekte. Biz de gizlilik sebebiyle bunun dış iletişimini yapamamaktayız. İç iletişimde mailing yaptık ve sitemizde her hafta değişen pop – up ve bannerları kullandık.

Sürüdürülebilir Kalkınma Amacı

Uygulama Yürütücüsü İletişim :